Iulin nedir

Inulin nedir

Bir kutu içinde bir bar gelir bir şey yedim Eğer şekil veya bir "yüksek lif" ya da " gluten free" taşıyan paket iddia katıldığım inulin, hindiba kökü fiber veya hindiba kök ekstresi da bilinen, çok iyi bir şans. Emin yapma ruhu içinde gıda'nın madde etiket üzerindeki tüm sözcükleri tanı, belki de tam olarak ne gibi meraklı olabilir, inulin.

İnulin kablo olan Tahvil insan sindirim enzimleri tarafından kırık bir bitkisel kökenli karbonhidrat olduğu anlamına gelir, bir türüdür. Gibi bütün lifler, bu nedenle, diyet inulin bağırsakta sindirilir değil ama bunun yerine sağlam üzerine kolon (kalın bağırsak), yapım o için seyahat bizim dışkı toplu katkı ve yem için ikamet gut bakteri. İnulin doğal olarak oluşur bazı sebze ve hindiba bitkilerin--yapraklı sebze olarak tanıyabilir olan yaprak hindiba işlenmiş gıdalar için eklenecek--denilen köklerinden izole de.

Ama farklı diyet lifleri farklı özellikleri vardır ve bu özellikleri lif vücudumuzda nasıl davranacağını için katkıda bulunmak. Lifleri taksonomi içinde inulin hem "çözünür" ve "Prebiyotik." olarak sınıflandırılır

Çözünebilir lifler çok çünkü onlar "suda çözünür," adlı onlar viskoz bir doku su ve jel tutmak mümkün anlamına gelir. Bu gıdalar nem artırıcı ve kremsi sağlayarak doku özellikleri için popüler bir katkı inulin yapar. İnulin düşük yağ özellikle popüler biri mi yoksa süt ücretsiz yoğurt/buz kremler ve bu imparts kremsi mouthfeel için hazır içecek protein shakes. Bu genellikle gluten free ekmek içinde kullanılan ve pişmiş mal gluten elastik, sakızlı özelliklerini değiştirmek için. Çözünebilir lifler de bir yemek yemek ve kan şekeri üzerindeki potansiyel olarak daha mütevazı etkileri sonra tokluk içinde yardım bağırsak uzunluğu seyahat için gereken zaman yavaş.

İnulin eklendi-fiber yüksek lif çubukları, enerji çubukları, tahıl, ekmek, granolas... için seçim özellikle düşük karbonhidrat olanlar--çeşitli nedenlerden dolayı da. İlk olarak, üretmek ucuz ve ürünler kendi elyaf içeriği arttırarak sağlıklı görünür yapar. Fiber kalori, hazmı olmanın gereği yok bu yana, fiber ekleme inulin işlenmiş gıda gibi madde sağlamak ve kalori olmadan toplu. İkinci olarak, inulin doğal olarak tatlı bir tadı vardır; Aslında, toz inulin kalori içermeyen bir tatlandırıcı olarak pazarlanmaktadır. Bazı tatlılık olmadan şeker ve kalori ve karbonhidrat olmadan bazı madde vermek amacıyla inulin kullanabileceklerini gibi özellikle, düşük karbonhidrat ürünleri gıda üreticileri için çekici bir özelliği bu. İnulin'ın hoş bir tadı profil ve olumlu Ekonomi de neden "kahve extender" olarak geçmişte sıkıntıları kere sırasında kullanıldı açıklayabilir; Gerçekten, bu gün için (inulin) "New Orleans tarzı" kahve kahve ve hindiba kökü tozu bir karışımıdır .

Bizim bağırsaklar dost bakterilerin tarafından son derece fermente gerçeğine dayanarak inulin da bir "Prebiyotik" lif denir. Prebiyotik, özünde, " probiyotikler;" için yiyecek veya bir gut bakteri için onları beslemek ve onları gelişmek etkinleştirmek yardımcı olan besin kaynağı gibi vardır. Bu o zaman, neden inulin kez probiyotik takviyeleri içinde dahil ya da diğer sindirim sağlık takviyeleri şaşırtıcı değil. Ancak, iki farklı şeyler digestively sağlıklı ve digestively tolere edilebilir, ve senin gut bakteri fermantasyon daha yap, bir yan ürünü ürettikleri daha fazla gaz söz önemlidir. Başka bir deyişle, inulin gibi Prebiyotik lif yüksek dozda bazı kişilerde gaz, şişkinlik ve ağrı gibi gastrointestinal sıkıntı neden olabilir. İrritabl barsak sendromu, olanlar gibi çok hassas bireyler gibi 0.5-1 gram bile dakika dozda belirtiler yaşayabilirsiniz. "Normal" sindirim işlevini insanlarla inulin rahatsızlık olmadan 5-10 g tahammül.

Böylece hepimiz ne inulin olduğunu kabul ettik şimdi, soru kalır: yemek?

Benim felsefem bir diyetisyen olarak inulin hoş görürsen, bu denge bir iyi, sağlık teşvik fiber Diyetinizdeki dahil etmek olmasıdır. Bilmeniz gereken, ancak, ben de süper besin yoğun, olarak gerçekleşmesi inulin açısından zengin sebze gibi tüm gıdalar yerine junky lif çubukları ve aldatıcı şekerli "yüksek lifli" kahvaltı gibi son derece işlenmiş gıdalar, inulin getting Hububat Ürünleri tavsiye işte. İnulin'ın potansiyel sağlık yararları aşırı şeker, suni malzemeler ve genellikle boş kalori alımını haklı değil. Diyet inulin en zengin kaynakları şunlardır:

--Elması/sunchoke

--Jicama

--Enginar

-Kuşkonmaz

--Soğan (soğan tozu da dahil olmak üzere)

--Pırasa

--Sarımsak (sarımsak tozu da dahil olmak üzere)

--Yeşil/olgunlaşmamış muz

--Buğday

Not Jerusalem enginar inulin içinde özellikle yüksek ve aşırı gaz ve şişkinlik yok sindirim duyarlılıkgenellikle olan kişiler sebep olabilir. Jerusalem enginar da son derece lezzetli olarak gerçekleşmesi beri ne zaman bir mevsimlik sunchoke çorbası veya püresi sunchokes tarafında sunulan denetim bölümleri için zor olabilir. Onları daha önce hiç ettik, aşırıya kaçmayın, ilk baskını ile muhafazakar olmak önermek!

Eğer birisi düzenli olarak sorunlu gaz muzdarip iseniz ve şişkinlik, sen-ebilmek bulmak o inulin, düz--dan Besleyici tüm gıdalar gibi son derece fermente liflerinin alımını sınırlamak daha rahat bir şekilde yukarıda açıklanan. Madde etiketleri "inulin" için bu gıdaların benzer şekilde, tarama veya "hindiba kökü" da tavsiye:

-Enerji, protein, yemek yerine ve granola barlar

--Hazır-için-içecek protein karışımlarından ve smoothies

--100 kalorili yoğurtlar/Yunan yoğurt

--Hindistan cevizi sütü tabanlı yoğurt ve donmuş "dondurma"

--Yüksek lifli kahvaltılık tahıllar

--Ekmek düşük kalorili, düşük carb veya yüksek lif pazarlanan

--Gluten free ekmek ve waffle

--Bitkisel kahve yerine veya New Orleans tarzı kahve

--Sindirim ve bitkisel çaylar

--Probiyotik takviyeleri, toz lif takviyeleri veya sindirim sağlık takviyeleri