Kimyasal Böcek Repellants için Atternatives olarak bitki özleri

kimyasal böcek repellants için atternatives olarak bitki özleri


Eklembacaklılar salgın hastalıklar veya insan ve hayvanların artan dünya nüfusunun pandemiler olarak isabet olabilir ölümcül hastalıkların ajanların tehlikeli vektörleridir. Bunlar arasında daha fazla patojen türün herhangi bir diğer grup Artropodların kan besleme dünya çapında daha keneler iletmek. Böylece, kene vektörel çizimler sürekli değişen bir ortamda etkili ve çevre dostu kontrolünü çok önemli bir sorundur.

Bir dizi roman yolları önlemek ve kene hastalıklar (i) geliştirilmesi dahil olmak üzere, aşılar keneler tarafından yönlendirdik virüslere karşı denetlemek için kurulması denenen; (ii) feromon tabanlı kontrol araçları, "yem ve öldürmek" teknikleri özel atıfta bulunarak; (iii) biyolojik mücadele keneler doğal düşmanları ve patojenler güvenerek programları; ve hayvancılık ile kene etkileşimleri azaltmayı amaçlayan (IV) entegre zararlı yönetimi uygulamaları. Ancak, acaricides ve kene kovucular geniş istihdam hala iki en etkili ve kullanıma hazır stratejileri kalır.

Ne yazık ki, ilk direnç dilimleri hızla gelişmesi, yanı sıra ciddi çevresel kaygılar tarafından sınırlıdır. Öte yandan, bitkiler sömürü etkili kene kovucular kaynağı olarak kez umut verici. Burada, mevcut bilgi ile ilgili bitki özleri etkinliğini acaricides veya kovucular kene vektörel çizimler halk sağlığı önemi, Ixodes ricinus, Ixodes persulcatus, Amblyomma cajennense, Haemaphysalis bispinosa, Haemaphysalis longicornis, Hyalomma anatolicum, Hyalomma marginatum rufipes, Rhipicephalus appendiculatus, Rhipicephalus (Boophilus) microplus, Rhipicephalus pulchellus, Rhipicephalus sanguineus ve Rhipicephalus turanicus özel atıfta bulunarak karşı olarak değerlendirme.

35 botanik ailelerden seksen üç bitki türü seçildi. Bitki (Seçili çalışmaların % 15), baklagiller (% 9), Ballıbabagiller (% 10), Meliaceae (% 5), Solanaceae (% 6) ve Verbenaceae (% 5) acaricides ve karşı kene kovucular kaynağı olarak en sık botanik aileler istismar. Regresyon denklemi analizler gösterdi edebiyat yılda yaklaşık % 20 büyüdü (dönem: 2005-2015).

Son olarak, gelecekteki araştırma trendleri son bölümde ele alınmıştır. Bazı uyarılar için gelecekteki veri toplama ve analizi üzerinde duruldu. Geçerli kritik noktaları çoğunlukla uygun karşılaştırma sonuçları önlemek kullanılan, (a) değil üniforma yöntemleri ile başa çıkmak; (b) yanlış test konsantrasyonları, sık sık çıkarılan maddeler tam miktarda bilinmeyen nerede brüt özü için % 100 toplama denk; ve test kene instars ve türler (c) değil homojen boyutu.

Genel olarak, bu inceleme özetlenen bilgi daha yeni ve daha güvenli onay kontrol araçları geliştirmek için bitki kaynaklı ürünleri geniş sayıda arasında karşılaştırmalı filtreleme için yararlı olabilir.